Centar za socijalnu skrb Trogir

Mali smišni bombon

Projekt namijenjen promicanju udomiteljstva i širenju mreže udomitelja

 

Što je udomiteljstvo?

 Udomiteljstvo je oblik skrbi izvan vlastite obitelji kojim se korisniku (djetetu ili odrasloj osobi) osigurava stanovanje, prehrana, čuvanje, odgoj, briga o zdravlju, obrazovanje te zadovoljavanje drugih potreba. Navedene potrebe osigurava udomiteljska obitelj na način da korisnika prihvaća kao člana i uključuje ga u sve obiteljske aktivnosti i funkcioniranje obitelji.

Smještaj u udomiteljsku obitelj prepoznat je kao prirodniji i čovječniji oblik skrbi u odnosu na smještaj u ustanovu – djeca i odrasle osobe dobivaju toplinu, osjećaj pripadnosti obitelji te se stoga u posljednje vrijeme  teži smještaju korisnika upravo u udomiteljske obitelji.

Što je udomiteljska obitelj?

Udomiteljska obitelj je obitelj koja ima dozvolu za obavljanje udomiteljstva, a čine je udomitelj, njegov bračni ili izvanbračni drug i drugi srodnici s kojima udomitelj živi u zajedničkom kućanstvu.

Udomiteljska obitelj je zamjena za biološku obitelj

Prema dobi korisnika postoji udomiteljstvo za djecu i udomiteljstvo za odrasle osobe.

Udomiteljska obitelj za djecu može udomiti najviše troje djece u dobi do 18 godina, odnosno do završetka školovanja.

Udomiteljska obitelj za odrasle osobe može udomiti najviše 4 odrasle osobe.

Kako se postaje udomitelj?

 Da bi se postalo udomitelj, osoba i članovi obitelji moraju ispunjavati Zakonom propisane uvjete u pogledu stambenog prostora kao i u pogledu nekih osobina koje se odnose na samog udomitelja i  punoljetne članove udomiteljske obitelji u pogledu nekažnjavanja za određena kaznena djela, nadalje udomitelj ne može biti osoba koja je lišena poslovne sposobnosti ili joj je izrečena mjera obiteljskopravne zaštite.

Nakon podnošenja zahtjeva za obavljanje  udomiteljstva i određene dokumentacije, udomitelji su dužni proći ciklus edukacije  te  završetkom edukacije  dobiju licencu/dozvolu za obavljanje udomiteljstva.

 

Zašto udomiteljstvo?

 Brojni su razlozi zbog kojih neka djeca ne mogu rasti uz svoje roditelje, ponekad je to zbog bolesti ili smrti roditelja, ponekad zbog zanemarivanja ili zlostavljanja zbog čega bi daljnji ostanak djeteta  bio za njega štetan. 

 Kada dijete ne može živjeti i rasti u svojoj primarnoj obitelji, zamjenska je obitelj najbolje rješenje. Dijete ima pravo odrastati u obitelji i samo u obitelji ono može dobiti individualiziranu skrb i toplinu te osjetiti pripadnost i podršku.

 Poznate osobe koje su odrasle u zamjenskoj obitelji

Eddie Murphy, glumac najpoznatiji po filmu „Policajac s Beverly Hillsa“

Nelson Mandela, južnoafrički predsjednik i dobitnik  Nobelove nagrade za mir.

Robert Zuber, novinar i voditelj

 

Udomiteljstvo je velika odgovornost, ali i veliki izazov koji daje novu kvalitetu našem životu.

 

Ukoliko ste zainteresirani za udomiteljstvo ili bi se htjeli  o tome detaljnije informirati, obratite nam se na tel. 021/797-333 ili 021/881-988, elektroničkom poštom na ekosta@mspm.hr ili dođite osobno!

Pin It on Pinterest

Skip to content